vurallar
ardahan

TARİHİ 1 KASIM SEÇİMLERİNİN SONUÇLARI ÜZERİNE

Sinan KARAÇAY

Sinan KARAÇAY

E-Posta : sinankaracay@hotmail.com

         Beş ayda bir ülkede halkın tercihi bu kadar keskin değişir mi? Değişir ise bunun sebebi seçimi kazananlar mı? Yoksa seçimi kaybedenler mi?  Her şey yine bir Kasım günü başlamıştı ve senelerden 2002 senesiydi, koalisyon hükümeti erken seçime gitmiş ve hiç beklenmedik bir şekilde daha yeni kurulmuş ama siyasetin eski yüzlerinin bulunduğu AKP tek başına iktidara uzanmıştı.  O zamanki şartlar da yaşanan sıkıntılar ve istikrarsızlık nedeni ile bu tercihi az çok anlamak ve beklemek çok doğal ve aklın bir gereğiydi. İşte 3 Kasım 2002 tarihinde iktidarı eline alan bu parti ardı ardına girdiği bütün seçimleri kazanırken, birilerinin muhtar dahi olamaz dediği başındaki liderini sistemi değiştirmek pahasına Çankaya köşküne bile rahatça göndermiştir. Dünün Muhtar olamaz denilen lideri bugün Beştepe’deki ihtişamlı sarayın bahçesinden Cumhurbaşkanı olarak bizlere el sallamaktadır.              

 İktidarın siyasi partileri yıprattığı bilimsel bir gerçek olmasına, 17-25 Aralık gibi çapı çok büyük bir yolsuzluk ve rüşvet skandalına bir de başındaki liderini değiştirmek sureti ile liderden aldığı gücün azalmasına rağmen yıkılmayan bir partinin başarılı olduğunu kabul etmemek akıl ve izan ile anlatılır bir durum değildir.

7 Haziranda yapılan seçimler 13 yıllık bu iktidara verilmiş en sert halk mesajı olmuş, halk siyasilere artık tek parti döneminde olduğu gibi bir biriniz ile uzlaşarak istikrar içerisinde devleti yönetin demiştir. Halk demesine demiş ama bu uzlaşmanın bir ayağı olan MHP’nin bütün kayıpları kazanç sayan lideri daha işin başında HAYIR bayrağını çekmiştir. Halkın bir diğer umut kapısı olan CHP ise belki de en uzlaşmacı tavrı sergilemiş ama ne hikmetse bir aylık süre içerisinde yürüttüğü görüşmelerin koalisyon amacıyla yapılmadığını anlaması hayli zaman almıştır. Bir yanda ise dağların eşkıyası olmaktan çıkıp Türkiye’nin partisi olacağız diyen ancak daha ilk günden Huylu Huyundan Vazgeçmez misali yönünü millet yerine dağlara ve silaha dönerek daha en baştan siyaset ile arasına mesafe koymuştur.  Belki de 7 Haziran seçimlerinde bir devrin sonunu yaşayan iktidar partisi ise çok akıllıca koalisyon yerine yeni bir seçimi zorlayacak tüm siyasi manevraları yaparak adeta kendine yeni bir şans doğurmuştur.

Seçimler sonrasında alınan erken seçim kararı adeta ülkedeki her şeyin endekslendiği olay olmuş ve herkes buradan alınacak sonucu beklemeye başlamıştır.  Bende dâhil çoğu kişi sonuçların bir önceki seçim ile ilgili birkaç puan artı veya eksi ile aynı olacağını düşünüp belki de bunun rahatlığı ile daha seçim öncesinde koalisyon hesapları yaparken dün yapılan seçimler hem kazananda hem de kaybedenlerde şok etkisi yaratmıştır.

Alınan sonuçlar kesin ve net olarak bir AKP zaferidir. Seçimin kaybedeni ise tüm muhalefet ile kayıtsız şartsız AKP’ye oy verenleri hor gören, aşağılayan, basit ve akıldan noksan gören zihniyettir.

İki seçim arasında doğru düşündüğünü bile halka izah edemeyen ve koltuğa sıkı, sıkı sarılan bir MHP, Terör sevimli görme alışkanlığından bir türlü vazgeçemeyen, saz çalarak siyaset yapılacağı yanılgısına düşen bir bölücü HDP ve Belki de yaptığı sergilediği olumlu tavra rağmen halktan oy olarak bunun karşılığını alamayan bir CHP vardı.

Şimdi muhalefet silkinip kendine gelmeli başlarında bulunan artık seçim kaybından bitap düşmüş liderlerden arınıp, genç, dinamik ve vizyon sahibi liderler ile yollarına devam etmelidirler. Muhalefet yaparken kendisi gibi düşünmeyenlere hakaretler yağdırıp, aşağılamak, onursuz ilan etmek yerine karşı tarafa geçme psikolojisini anlamaya gayret ederek orada ne var bizde ne yok ki herkes orada toplanıyor diye bakmak gerekiyor. Yoksa Ülkeyi terk etmekten tutun da, iktidara oy verenlere koyun sürüsü demek, akılsızlar sürüsü diye hitap etmek, celladına âşık millet diye tanımlamak hatta affınıza sığınarak yazıyorum Balkon konuşması için toplananların üzerlerine işemek gibi fantezilerden derhal kendilerini uzaklaştırmaları gerekmektedir. Unutulmasın ki bu ülkede her iki kişiden biri AKP’ye oy verdi hatta karı koca sandığa gidip bir tanesi muhalefete bir tanesi iktidara oy verdiği de herkesin malumudur.  

Seçimin galibi iktidar ise halktan aldığı bu son ve en büyük krediyi Hırs, Öfke, Nefret, İntikam ve lüks yaşamlar uğruna boşuna heba etmemelidir. Ülkede yaşanan gergin ve kırılgan durumu süratle normale döndürecek davranışlar sergilemelidir. Halkın azımsanmayacak bir kesiminde oluşan ötekileşme duygusunun derhal önüne geçmeli ve ülkedeki bütün yurttaşları kapsayan, özel hayatlara, inanç ve siyasi görüşlere saygı gösteren bir yönetim tarzı geliştirmelidir. Bu hem bugüne kadar sinirleri yıpranan halkımıza iyi gelecek hem de hükümetin çalışmalarında daha rahat davranma fırsatını kazanmasını sağlayacaktır. İnsanların hassasiyetlerine önem vererek kazanılan %50 oyun sevincinden çok kazanılamayan %50 oyun neden ve nasılları üzerinde durulup buna göre adımlar atmalıdır.

Aksi halde 5  ayda gelinen başarı noktasının en başarısız noktaya gelmesi için 4 yıl gibi bir sürenin olduğu akıldan çıkmamalıdır.

Unutmadan yazmalıyım ki seçimlerin şahsım açısından en önemli sonucu Serhat Şehri Ardahan’ın Şenlik Babanın diyarının alnına sürülen terör lekesinden temizlenmiş olmasıdır. Bu vesile ile Ardahan’ımızın ikinci kurtuluş tarihinin de 1 Kasım 2015 olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Ardahan’da sağduyu ile hareket ederek bu durumu ortadan kaldıran herkese sonsuz şükran ve minnet duygularımı sunuyorum.  Ardahan için yazdığım şiirimi okumaktan imtina eder hale gelmiştim çok şükür şimdi gururla bu şiirimi okumaya devam ediyorum.

Bu vesile ile ortaya çıkan seçim sonuçlarının ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini diler saygılarımı sunarım. 

Sinan KARAÇAY / Çıldır Manşet


İzlenme: 803
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

YAZARLAR

ARDAHAN - HAVA DURUMU

ARDAHAN

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu ay:
16 hit, 5 ziyaretçi, 6 ziyaret
Toplam:
126749 hit, 45222 ziyaretçi, 85491 ziyaret