vurallar
ardahan

B İ Z T Ü R K L E R

ÖMER ADAR

ÖMER ADAR

E-Posta :

       Hun Türkleriyle Çinliler arasındaki amansız mücadeleleri bilmek için okul yıllarında tarih öğretmenlerini yarım kulak dinlemek yeterli olmuştur hepimiz için. Çinliler, savaş meydanlarında mertçe savaşarak dize getiremedikleri Hunlara karşı o meşhur Çin Set’ini inşa etmeyi yeterli görmemiş, türlü türlü fitne ve fesatçı yöntemler kullanarak onları ayrıştırıp bölmeyi denemişlerdir tarih boyunca. 

       Hafızamızı şöyle bir yokladığımızda kolaylıkla hatırladığımız o meşhur efsaneye göre: Çinin küstah hükümdarı, Hun Türklerinin zayıf olduğu bir dönemde onlarla bir savaş başlatmak için gerekçe yaratmayı çalışmış. İlk etapta Oğuz Kağana elçiler göndererek atını istemiş. Çinlilerin bu isteği toplanan kurultayda tartışılmış ve hükümdarın atının verilmemesine karar verilmiş. Ancak Oğuz Kağan; “Atım benimdir ve benim için özel ve kıymetli bir hazinemdir. Onu verelim gitsin. Ben özel mülküm için milletimi tehlikeye atamam” demiş ve gelen elçiye atını vererek göndermiş. 
Gerçek amaçları çıkarılacak bir savaşta zor durumdaki Hunları yenmeyi kafasına koymuş olan Çinliler bir süre sonra yeni bir elçi göndererek bu sefer Oğuz kağan’dan eşini istemişler. Bu istek de kurultayda tartışılarak reddedilmiş. Bunun üzerine Oğuz Kağan; “Eşim benim için değerlidir, ancak eşim için milletimi tehlikeye atamam” diyerek biricik eşini de Çinli elçi ile göndermiş. 

        Küstahlıkta sınır tanımayan Çin Hükümdarı, Türklerin vatan ve toprak konusundaki hassasiyetini hatırlamış ve yeni bir elçi göndererek bu sefer çorak ve verimsiz bir kayalıktan ibaret olan küçük bir toprak parçası talebinde bulunmuş. Bu son isteği tartışmak için toplanan mecliste bu sefer hükümdara mahçup olmamak için Çinlilerin talebi kabul edilmiştir. Hiddete kapılan Oğuz Kağan söze girerek; “Bundan önceki istekler benim özel hazinemdendi. Onlar için milletimi tehlikeye atamazdım. Şimdi istenen milletin malı topraktır. Bunun için bir karışını veremeyiz. Bunu savaş sebebi sayarız” demiş. Sonuçta girilmiş savaşta Çinliler perişan edilerek, hem Oğuz Kağanın atı hem de eşi geri alınmak suretiyle hükümdarın haklılığı teyit edilmiş. 

        Bizde bu vatan ve toprak aşkı öyle kolay kazanılmadığı için kimse bu milletten bir karış toprak söküp alamaz. Türk devlet geleneğinde toprak milletin malıdır bir karışı dahi verilemez.


İzlenme: 1694
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • DOSTÇA DÜZELTME

    Misafir Sayın Valim Oğuz Kağan efsanesi bilgilerin ve Milletini savaşa sokturmamak için gösteridği sabır doğru. En sonunda bardağı taşıran çorak ve verimsiz toprak istemeleri bilgileride doğru. Fakat Çin Setti Türklere karşı değil Moğollara karşı yapılmıştır. Settin yapılmasının sebebinin Moğol istilalarını durdurmak olduğu tüm tarihi vesikalarda belirtilmektedir. Selam ve sevgilerimle. 27 Eylül 2013 00:57

  • vatan

    Misafir Eyvallah hemşerim.Vatanın namus ve şeref olduğunu hatırlatmış oldunuz. 15 Kasım 2013 16:35

  • Kaynak varmı?

    Misafir Hikâyeyi ilk kez duydum. İlginç geldi. Ancak ilginçliği kadar inandırıcı gelmedi bana. Mümkünse kaynak gösterebilirmisiniz. 31 Ocak 2016 02:15

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

ARDAHAN - HAVA DURUMU

ARDAHAN

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu ay:
16 hit, 5 ziyaretçi, 6 ziyaret
Toplam:
126749 hit, 45222 ziyaretçi, 85491 ziyaret