vurallar
ardahan

VEKİLLERDEN BAKAN EKER'E RAPOR

05 Ağustos 2012 Pazar 14:00
vekillerden-bakan-ekere-rapor

Doğu Miletvekilleri, tarım ve hayvancılıkla ilgili sorunlarını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'e rapor halinde sundu.

      Ak Parti Erzurum Milletvekili Cengiz Yavilioğlu, Ardahan Milletvekili Orhan Atalay ve Ağrı Milletvekili Mehmet Kerim Yıldız, Doğu Anadolu Bölgesi'nin tarım ve hayvancılıkla ilgili sorunlarını Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'e rapor halinde sundu.

 AK Partili milletvekilleri, Doğu Anadolu Bölgesi'nde tarım ve hayvancılık alanında yaşanan sıkıntılarla ilgili olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'i makamında ziyaret etti. Milletvekilleri Yavilioğlu, Atalay ve Yıldız, Doğu Anadolu Bölgesi'nde sıcak ve kuraklıktan dolayı çiftçi ve besicilerin mağdur olduğunu ifade etti.

 Bakan Eker'den, bölge çiftçi ve besicisinin sorunlarına çözüm için destek isteyen milletvekilleri, özellikle ithal et ve kurbanlık fiyatlarına sınırlama getirilmesi, ucuz yem ile tarım kredi kooperatiflerine olan borçların faizsiz olarak ertelenmesi talebinde bulundu.

 Bakan Eker, milletvekillerinin ilettiği sorunlarla ilgili çalıştıklarını ifade etti. Bakan Eker, ayrıca Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından 100 bin ton arpanın uygun fiyata çiftçilere yem olarak satılacağını ve kaba yem ithalatının kolaylaştırılacağını dile getirdi.

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, besiciliği teşvik için Et ve Balık Kurumu (Ebk)'dan etin kilogram başına 14,30 liradan satın alındığını, bu fiyatın da hayvancılık sektörünü canlandırdığını anlattı.

 Milletvekili Cengiz Yavilioğlu, "Doğu Anadolu Bölgesi'nde tarım ve hayvancılık, temel geçim kaynağını oluşturmakta. Tarım ve hayvancılık sektöründeki sorunların yerinde ve zamanında çözülmesi hayati öneme sahip. Sayın bakanımızla, bakanlığın tohumluk buğday, hayvan yemi temini, karkas et ile canlı hayvan ithalatında sınırlandırmalarla ilgili halen devam eden uygulamalar ile daha sonra yapılacak düzenlemeler konusunda bilgi aldık. Amacımız, bölgemizdeki tarım ve hayvancılık sektörü önündeki sorunları çözümü kavuşturup, bölgenin sosyo ekonomik kalkınmasına katkı sağlamak." diye konuştu.

 Milletvekili Yavilioğlu, besicilikle uğraşan çiftçilere, teşvik amacıyla 3 ay beside yatmış olmak ve sisteme kayıtlı olmak şartıyla hayvan başına 300 lira besi yardımı yapılacağı müjdesini de Bakan Eker'den aldıklarını sözlerine ekledi.Haber okunma sayısı: 2800

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

ARDAHAN - HAVA DURUMU

ARDAHAN

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu ay:
16 hit, 5 ziyaretçi, 6 ziyaret
Toplam:
126749 hit, 45222 ziyaretçi, 85491 ziyaret