vurallar
ardahan

ARICILAR PERİŞAN

12 Ağustos 2012 Pazar 12:16
aricilar-perisan

Ardahan İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, yoğun yağışlar nedeniyle bal veriminin yüzde 95 oranında düştüğünü söyledi.

         Evliyaoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada,Ardahanilinde 2012 yılında yaşanan mevsimsel, yani kırağı ve yoğun yağış gibi etkenlerden dolayı bal üretimi, ortalamanın oldukça altında gerçekleşmiştir dedi.

Evliyaoğlu, Yağışlar nedeniyle bal veriminin yüzde 95'e kadar düştüğünü ve arıcıların perişan bir vaziyette olduğunu bu nedenle arıcıya destek verilmemesi durumunda, kovanlarda ciddi kayıpların olabileceğine dikkat çekerek şunları kaydetti:
       Ardahan arıcıları olarak, Kafkas arısı olarak Haziran ayının 20'sinden itibaren önce bölgede çok meşhur olan yüksek rakım nedeniyle kravı bitkiyi yaktı, daha sonrada şiddetli dolu ve yağıştan etkilenerek bal veriminin yüzde 95 oranında düşmesine neden oldu. Bu doğa olayından sonra bizim il genelinde yapmış olduğumuz, yani ilçeleri ve köyleri dolaşarak yerinde ballıklarda tespit etmiş olduğumuz bal verimi yüzde 95'lere kadar düşmüştür.
        Biz il genelindeki birlik üyelerimizin mağdur olmaması için arılı kovanlarımızın da kışa hazırlıklı ve ballı girebilmesi için kovanlarımızın beslenmeye ihtiyacı vardır. Bizde bu konuyu gidermek için önce il Valiliğimize dilekçe ile başvuruda bulunduk. Gıda Tarım ve il müdürlüğü elemanları ile birliğimizden bir eleman göndererek ilde yapmış olduğumuz tespitler gerçekten doğrudur. Bu arıcılarımızın mağduriyetlerini giderebilmemiz için bu raporlarda önümüzdeki günlerde Tarım Bakanlığına gönderilerek, Bakanlıktan ucuz fiyata şeker ve üreticilerimizin bankalardan almış olduğu kredilerin faizsiz olarak ertelenmesi talebinde bulunacağız" dedi. Haber okunma sayısı: 2962

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

ARDAHAN - HAVA DURUMU

ARDAHAN

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu ay:
16 hit, 5 ziyaretçi, 6 ziyaret
Toplam:
126749 hit, 45222 ziyaretçi, 85491 ziyaret